Wyprowadzasz się od rodziców? Zobacz jak sobie poradzić

family

Mieszkanie z rodzicami z jednej strony jest niezwykle wygodne, z drugiej ma także wiele wad. Co prawda nie trzeba się martwić o pustą lodówkę czy płacenie rachunków, ale jednocześnie nie ma mowy o całkowitej niezależności i uczeniu się prawdziwej odpowiedzialności. W końcu nadchodzi więc czas, by wyprowadzić się od rodziców. Jak sobie poradzić w tej nowej sytuacji?

Po pierwsze: praca

Jeżeli marzy się o prawdziwej niezależności, konieczne jest znalezienie pracy, która pozwoli się utrzymać. Co prawda wiele osób wyprowadza się do mieszkania czy akademika opłacanego przez rodziców. Takie rozwiązanie po części uczy samodzielności i gospodarowania pieniędzmi, ale nie prawdziwego dorosłego życia. Konieczne jest więc znalezienie pracy, która pozwoli na opłacenie rachunków. Na szczęście na rynku jest wiele ofert skierowanych do studentów, które dzięki elastycznemu grafikowi pozwalają na dopasowanie pracy do zajęć na uczelni.

Planowanie wydatków

Mieszkanie z rodzicami wiązało się nie tylko z brakiem konieczności płacenia rachunków, ale także ze świadomością, że w razie potrzeby kupna nowych butów czy braku odpowiedniej ilości pieniędzy na wyjazd można liczyć na pomoc finansową. Co prawda i po wyprowadzce istnieje możliwość zwrócenia się do rodziców z prośbą o pożyczkę, ale żeby nauczyć się prawdziwej samodzielności, należy planować budżet w taki sposób, by zapłacić rachunki, kupić jedzenie i jeszcze mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Należy być świadomym, że wyprowadzka zazwyczaj niesie ze sobą konieczność wielu wyrzeczeń i dokładnego liczenia wydawanych pieniędzy, szczególnie w pierwszych miesiącach, kiedy jeszcze nie umie się w pełni planować wydatków.

Płacenie rachunków w terminie

Choć brzmi banalnie, jest to jedna z podstawowych zasad, kiedy postanowi się zakończyć ten etap w życiu, jakim jest mieszkanie z rodzicami. Na początku pamiętanie o wszystkich rachunkach może być dużym wyzwaniem, skoro wcześniej opłatami zajmowali się rodzice. Dobrze więc ustalić stałe zlecenia dla wydatków, których wysokość nie ulega zmianie, a także polecenie zapłaty dla rachunków o różnych kwotach. Dzięki temu łatwiej też będzie rozplanować pozostałe wydatki i nie trzeba się będzie obawiać, że jakieś rachunki pozostaną niezapłacone.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s