Jak podnieść swoją wiarygodność płatniczą

wzrost

Ocena możliwości kredytowych nie jest jedynie domeną banków. Również firmy pożyczkowe mają swoje sposoby na sprawdzenie możliwości spłaty zadłużenia przez swojego klienta. Na czym polega wiarygodność płatnicza i jak można ją podnieść? Sprawdźmy.

Najpierw BIK

Większość banków, jak również firm pożyczkowych celem sprawdzenia wiarygodności klienta pierwsze swe „kroki” kieruje do Biura Informacji Kredytowej. Nie łudźmy się jednak, że brak posiadanych kredytów będzie dla nas korzystny. Zarówno banki, jak i parabanki chętniej zawierają umowę z klientami, którzy mieli już do czynienia ze spłacaniem zadłużenia. Najlepiej oceniani są ci, którzy spłacali je terminowo i zostało ono już zamknięte. Zatem pierwszym sposobem na podniesienie swojej wiarygodności płatniczej jest spłata bieżących zadłużeń oraz dbanie o przestrzeganie terminów spłat.

Potem BIG

BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej, to kolejna instytucja, która pomaga w ocenie wiarygodności klienta przez firmy udzielające nam pożyczki. Im więcej pozytywnych opinii na Twój temat odnajdą one w BIG, tym większe są Twoje szanse na otrzymanie kredytu, o który się ubiegasz.

Forma zatrudnienia

Większość banków najbardziej cenić będzie sobie umowę o pracę na czas nieokreślony. Jest ona dla banku najlepszym gwarantem na wypłacalność klienta, podwyższa również jego wiarygodność i stabilność finansową. Nawet jeśli co miesiąc generujesz stałe, wysokie zarobki w ramach umowy na dzieło czy też zlecenia, bank może mieć wątpliwości co do udzielenia Ci pożyczki. Banki równie niechętnie podpisują umowy z potencjalnymi kredytobiorcami, którzy często zmieniają miejsce pracy.

Inaczej jest jednak w przypadku firm pożyczkowych. Dla nich podstawą do udzielenia Ci kredytu będzie zaświadczenie o zarobkach. Forma zatrudnienia nie będzie miała tutaj większego znaczenia. Pamiętajmy jednak, że korzystanie z ich usług ma również swoje minusy — wyższe oprocentowanie i większy koszt kredytu (np. w postaci ubezpieczenia).

Zlikwiduj zbędne produkty bankowe

Jeśli ubiegasz się o kredyt lub pożyczkę, koniecznie zweryfikuj swoje istniejące zadłużenia. Jeśli masz kartę kredytową lub inny rodzaj kredytu odnawialnego najlepiej jest spłacić wygenerowane na nich zadłużenie. Wiarygodność płatnicza zostanie wtedy znacznie podniesiona.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s