Podróżowanie autostopem – o czym należy pamiętać?

book

Jakie są sposoby na tanie podróżowania? Niewątpliwie jednym z rozwiązań jest autostop. Jednak czy jest on bezpiecznym środkiem transportu? O czym trzeba pamiętać, decydując się na bliższą czy dalszą podróż autostopem?

Podróż autostopem a bezpieczeństwo

Oczywiście podróżowanie autostopem jest na pewno ryzykowne, ale są i sposoby na zminimalizowanie niebezpieczeństwa. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że to okazja dla złodziei. Dlatego też wszystkie najważniejsze przedmioty – dokumenty i pieniądze, trzeba mieć zawsze przy sobie, najlepiej ukryte w ubraniu. W portfelu warto trzymać jedynie drobne, a większe kwoty dobrze schowane.

Podróżując autostopem nie wolno też swojego bagażu wkładać do bagażnika. Powinien się ona zawsze znajdować blisko. Dlatego też nie ma co przesadzać z jego wielkością. Niestety należy pamiętać, że autostop jest szczególnie niebezpieczną formą przemieszczania się dla kobiet. Trzeba więc posiadać przy sobie środki ochrony osobistej, np. gaz pieprzowy. Jeszcze lepiej jest podróżować parami, np. z mężczyzną u boku.

Jaką trasę wybrać?

Sposoby na tanie podróżowanie bywają różne. Autostop ma wiele zalet, ale nie wszędzie jest z nim tak samo łatwo. Czasami lepiej jest zdecydować się na nieco dłuższą trasę, ale taką, przy której łatwiej o złapanie stopa. Nigdy dobrym pomysłem nie jest podróżowanie drogami mało i rzadko uczęszczanymi. Lepiej postawić na duże drogi, gdzie ruch samochodowy jest jak największy.

Jak należy zapakować się na taką podróż?

Oczywiście obowiązkowym elementem zawsze jest mapa. Warto na niej zaznaczyć wszystkie drogi z ich numerami, a także zjazdy z autostrad czy informacje turystyczne. Poza tym, trzeba mieć przy sobie ubrania na każdą pogodę, karimatę i śpiwór, a także kapelusz czy chusteczkę dla osłony przed słońcem. Zawsze przyda się też blok techniczny i marker, aby zaznaczyć kierunek podróży. To ważne zwłaszcza podczas pobytu za granicą, kiedy nie zna się języka. Ponadto kluczowe znaczenie mają wygodne i wytrzymałe buty. Za granicą może się niekiedy też przydać polska flaga.

Czy warto podróżować autostopem?

Jak najbardziej, bo zwykle jest to niesamowita przygoda. Poza tym, w ten sposób zaoszczędzić można naprawdę sporo pieniędzy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s