Co to są finanse publiczne?

money

Finanse publiczne powinny być zagadnieniem powszechniej znanym Polakom. W końcu tak naprawdę to nasze pieniądze zebrane w podatkach i innych formach danin nałożonych na społeczeństwo polskie. Spróbujmy opisać, czym są finanse publiczne i uporządkować wiedzę o nich.

Gdzie płyną nasze pieniądze?

Nasze pieniądze, uzyskane w przeróżny sposób trafiają w ręce wielu instytucji państwowych. Mają one najczęściej zaspokoić potrzeby organów państwowych i wzbogacić infrastrukturę kraju. Dla dobra i bezpieczeństwa jego obywateli. Kolejne rządy wprowadzają zmiany w finansach publicznych, które są zgodne z ich linią polityczną. Wiele może zależeć też od władz lokalnych. Zdecydują one, na co najbardziej potrzebne będą dodatkowe środki finansowe. Pieniądze te mają być też przekazane na znane i uznawane społecznie organizacje wzbogacające kulturę czy atrakcyjność turystyczną kraju.

Budżet państwa jest doskonałym przykładem stanowienia o sposobie wykorzystania finansów publicznych. Innym źródłem pieniędzy mogą być dochody z pożyczek czy kredytów, udzielonych innym podmiotom przez państwo. Także emisja papierów wartościowych przynosi zyski, które mogą być wydane na rzecz państwa polskiego.

Finanse publiczne dla celów publicznych

Świadomi obywatele powinni kontrolować i aktywnie współdziałać w prawidłowej alokacji środków publicznych czy społecznych. Już od czasów starożytnego Rzymu były one częścią zaniedbań, oszustw i grabieży. To między innymi ciężko zarobione pieniądze każdej szanującej pracę kobiety i pracującego mężczyzny w Polsce. Dlatego tak ważne jest, by zostały mądrze wydane. Cele publiczne to między innymi bezpieczeństwo publiczne, obronność kraju.

Cele społeczne zaś to takie cele, jak ochrona zdrowia, oświata czy kultura. Część tych środków może zostać użyta nawet w celu łagodzenia zniszczeń wynikłych z powodu kataklizmów naturalnych. Finanse publiczne mają istotny wpływ na codzienne życie Polaków. Ich prawidłowa i przemyślana alokacja może przynieść wiele dobra każdemu z nas.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s