Pieniądze w związku – razem czy osobno?

para

Wspólne finanse w związku to w przypadku młodych małżeństw coraz rzadszy widok, gdyż cenią sobie oni niezależność finansową. Wiele osób bowiem nie chce łączyć sfer uczuć z pieniędzmi, co mogłoby stać się przyczyną niepotrzebnych konfliktów. Ponadto osobne konto jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem. Czy wspólne konto jest więc przekleństwem, czy też godnym polecenia rozwiązaniem?

Wspólne finanse czy też osobne konta?

Dopóki jesteśmy z drugą osobą w luźnym i niezobowiązującym związku, to jesteśmy niezależni finansowo. Jednakże wstąpienie w związek małżeński wiąże się z pewnymi zmianami, a jedna z nich dotyczy kwestii finansowej. Nie od dziś wiadomo, że pieniądze są w stanie zniszczyć najcenniejszą przyjaźń. Jedni uważają, że samodzielność finansowa jest podstawą zdrowego układu, a inni traktują wspólne konto jako sposób na utrwalenie związku. Jeśli w domu rodzinnym ciągle dochodziło do kłótni o pieniądze, to rzeczywiście dorosłe dzieci mogą stronić od wspólnych finansów. Jest to zresztą całkiem normalne, że młoda para oprócz wspólnego opłacania czynszu i opłat, wydaje pieniądze na własne potrzeby ze swojego konta osobistego. Jeden z partnerów może być rozrzutny, a inny być typem skąpca. Decyzja o wspólnym koncie nie powinna być więc podejmowana pochopnie ani zbyt szybko. Najczęściej decydują się na to pary, które spodziewają się przyjścia na świat nowego członka rodziny.

Wspólna przyszłość, wspólne finanse

Otwieranie wspólnego konta w przypadku pary, która nie zna się zbyt długo, z pewnością nie jest mądrą decyzją. Wspólny majątek to układ dwóch osób, które się dobrze znają i w pełni sobie ufają. Może się okazać, że druga strona jest zadłużona czy też ma niezdrowe podejście do wydawania pieniędzy. Nie brakuje także hazardzistów. Ponadto zrezygnowanie z wolności finansowej może budzić frustracje i ograniczenia. Są też osoby, które mają wspólne konto w celu gromadzenia na nich pieniędzy na zakup mieszkania.

Podsumowując, posiadanie wspólnego konta po zawarciu związku małżeńskiego nie jest już dzisiaj czymś oczywistym. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie ze wspólnego konta i zachowanie jawności w sferze finansów oraz jednoczesne posiadanie swojego prywatnego rachunku bankowego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s