Czy instalacja paneli słonecznych jest opłacalną inwestycją?

panele-sloneczneCoraz więcej osób sięga po panele słoneczne, dzięki którym można zaoszczędzić sporą sumę na rachunkach na ogrzewanie. Solary gromadzą energię promieniowania słonecznego, zamieniając ją w ciepło służące do ogrzania przepływającego przez nie płyn. Zaletą tego rozwiązania jest z całą pewnością fakt, że energia słoneczna jest za darmo.

Na ile ciepła można liczyć, decydując się na kolektory słoneczne?

Dzięki kolektorom słonecznym możliwe jest zamienienie w ciepło do nawet 85% energii słonecznej, co zależy od zastosowanych rozwiązań, jakości kolektorów i warunków ich pracy. Przyjmuje się, że dobrej jakości instalacja może dostarczyć w postaci ciepła nawet 50% energii słonecznej, która dociera w ciągu roku do paneli słonecznych. Jest to około 500 kWh/m2/rok. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w Polsce dociera zbyt mało energii słonecznej do podgrzania czynnika grzewczego do takiej temperatury, która umożliwiłaby działanie ogrzewania. Z największym deficytem mamy do czynienia zimą, a to właśnie wtedy są największe straty ciepła w budynkach. W związku z tym zazwyczaj w instalacjach z kolektorami słonecznymi do akumulacji ciepła wykorzystuje się kilkusetlitrowe zbiorniki, które są odpowiednio zaizolowane i służą do podgrzewania wody.

Ile możemy zaoszczędzić, instalując solary?

Minusem instalacji z kolektorami słonecznymi jest to, że nie należą one do tanich, a na zwrot inwestycji przyjdzie nam trochę poczekać, pomimo bezpłatnego dostarczania ciepła. W przypadku instalacji typowego zestawu paneli słonecznych w domu jednorodzinnym, można liczyć na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło z innych źródeł 1500-2000 kWh/rok (czteroosobowa rodzina, zużycie ciepłej wody 120-200 l/dobę). Jeśli do podgrzewania wody korzystamy z energii elektrycznej, to rocznie można zaoszczędzić 1200 złotych. Zasada jest taka – im więcej wody zużywamy, tym na większe oszczędności możemy liczyć. Warto też dodać, że decydując się na montaż kolektorów słonecznych, można uzyskać dotację w ramach projektów samorządowych, które są wspierane środkami z Unii Europejskiej.

Podsumowanie

Jako, że za energię elektryczną przychodzi nam płacić coraz większe rachunki, szukanie alternatywnych źródeł jest godnym polecenia posunięciem. Chociaż nie w każdym klimacie solary okażą się być dobrą inwestycją, to jednak ich montaż wiąże się z wieloma korzyściami. Można liczyć na brak kosztów eksploatacyjnych, stosunkowo szybki okres zwrotu inwestycji, darmowe ciepło i możliwość współpracy z innymi urządzeniami grzewczymi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s