Ile młodzi Polacy wydają na studia?

szkola

Studia stanowią ważny etap na drodze do upragnionej pozycji zawodowej. Aktywny udział w zajęciach pozwoli się rozwijać w obranym przez siebie kierunku, a zdobyte kompetencje będą pomocą w wykonywaniu codziennych zadań. Jak wygląda finansowa strona przedsięwzięcia, jakim jest studiowanie?

Koszty stałe studenta

Decyzja o rozpoczęciu edukacji na wyższej uczelni wiąże się najczęściej ze zmianą miejsca zamieszkania. Oprócz zapewnienia sobie lokum, niezbędne będzie wyżywienie, zdobycie materiałów dydaktycznych i pokrycie kosztów dojazdów. Oto krótkie zestawienie:

– wynajem nieruchomości
Cena będzie zależała od lokalizacji, standardu i metrażu. Często wybieraną opcją wśród ludzi młodych jest mieszkanie z kolegą lub koleżanką w pokoju. Jest to rozwiązanie nieco tańsze, niż wynajem „jedynki” i niesie ono ze sobą szereg innych korzyści, jak wzajemna pomoc w codziennych obowiązkach. Warunkiem koniecznym jest umiejętność współpracy i pokojowego rozwiązywania ewentualnych drobnych nieporozumień.

– opłata rekrutacyjna
Ubiegając się o przyjęcie na dany kierunek studiów, niezbędne jest wcześniejsze uiszczenie tej opłaty. W roku akademickim 2016/2017 wiele uczelni oczekiwało opłaty w wysokości 75-100 zł.

– czesne
W zależności od wyboru trybu studiów oraz ich kierunku, jednym z wydatków może być czesne. Warto dobrze się zorientować w jego kosztach i uwzględnić je w budżecie. Zazwyczaj wynosi ono kilkaset złotych na miesiąc, jednak na niektórych kierunkach może sięgać nawet kilku tysięcy zł.

– wyżywienie
Odwiecznym dylematem studentów jest wybór między „słoikami” z domu a stołówką bądź wyrobami garmażeryjnymi. Niezależnie od decyzji, jest to wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Najkorzystniejsze finansowo jest samodzielne przygotowywanie posiłków, w takiej formie, aby móc je zabrać ze sobą do spożycia np. w przerwie między zajęciami.

– podręczniki, notatki, skrypty
Na różnego rodzaju materiały trzeba przygotować dodatkowe pieniądze. W zależności od kierunku studiów, kwota ta może zamknąć się w kilkudziesięciu złotych, bądź – w niektórych momentach semestru – pochłonąć nawet 100 – 200 złotych. Wiele popularnych fragmentów publikacji dostępnych jest w punktach ksero, a osoby preferujące czytanie na monitorze mogą zaopatrywać się w e-booki.

– koszty dojazdów
Jeżeli uczelnia znajduje się z dala od domu, a student zamierza często odwiedzać rodziców, należy wygospodarować dodatkowe środki na pociągi czy busy.

– rezerwacja miejsca w lecie
Obowiązuje, gdy po zdanych egzaminach wyjeżdżamy na wakacje, ale chcemy powrócić do tego samego mieszkania w kolejnym roku akademickim. Wielu właścicieli mieszkań oczekuje opłaty za okres wakacyjny w celu rezerwacji miejsca. Często jest ona niższa niż normalna opłata za wynajem.

Co jeszcze wpływa na koszt studiów?

Indywidualną kwestią każdego ze studentów pozostaje poziom życia. Podobnie, jak przed pójściem na studia, do budżetu należy doliczyć koszt odzieży, kosmetyków czy okazjonalnych przyjemności. Na pomoc młodym ludziom przychodzą oferty dorywczej pracy, zatrudnienie na część etatu, a – w miarę kumulacji potrzeb – firmy pożyczkowe np pożyczka 300 zł. Niezależnie od przebiegu i ponoszonych kosztów, studia to wyjątkowy czas w życiu. Nawiązane wówczas znajomości utrzymują się niejednokrotnie do końca życia, a wspomnienia z tego okresu potrafią być bardzo barwne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s