Dziedziczenie długu w spadku – jak to wygląda?

finanse

Spadek łączy się nie tylko z prawami, ale także z obowiązkami majątkowymi, które w momencie śmierci przechodzą na spadkobierców. W skład spadku wchodzą więc aktywa zmarłego pozostawione po jego śmierci, ale również długi, których nie zdołał uregulować za życia.

Zmiany w prawie

Do 2015 r. następowało proste przyjęcie spadku, czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za długi – spadek można było w całości przyjąć lub odrzucić, nie mając jednocześnie wiedzy o dokładnym majątku zmarłego i jego zobowiązaniach finansowych. Dwa lata temu prawo uległo jednak znacznym zmianom, które okazały się korzystne dla spadkobierców – nastąpiło ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe przy jednoczesnym pozostawieniu wierzycielom narzędzi do zabezpieczenia swoich praw.

Ochrona przed spadkowymi długami

Głównym punktem nowelizacji prawa spadkowego jest zmiana zapisu mówiącego o konieczności przyjęcia lub odrzucenia spadku w terminie do 6 miesięcy od powołanie do niego. W razie braku złożenia oświadczenia w tym terminie, spadkobierca nie jest już od razu traktowany tak, jakby przyjął spadek. Brak działania ze strony spadkobiercy będzie uznany jako przyjęcie spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi, co oznacza, że przy ustawowym dziedziczeniu znika ryzyko przypadkowego i nieświadomego przejęcia w spadku długów testatora.

Sporządzenie spisu majątku spadkodawcy

Zmiany w prawie spadkowym związane są jednak nie tylko z korzystniejszymi zasadami przyjmowania spadku, ale także z dodatkowym obowiązkiem. Spadkobierca obowiązany jest do sporządzenia spisu majątku spadkodawcy, czyli zestawienia aktywów i pasywów. Do tej pory czynności te na podstawie wniosku złożonego w sądzie wykonywał komornik, dokonując spisu inwentarza. Obecnie do sporządzenia spisu uprawniony jest spadkodawca przyjmujący spadek z dobrodziejstwem inwentarza oraz zapisobiorca windykacyjny czy wykonawca testamentu.

Wykaz inwentarza

Do sądu lub notariusza składany jest wykaz inwentarza, a następnie następuje jego zaprotokołowanie. W celu uproszczenia przygotowania wykazu dostępne są gotowe formularze, których można użyć do spisania majątku. W przypadku celowego błędnego wypełnienia druku należy liczyć się z brakiem możliwości ograniczenia odpowiedzialności za długi. Po otrzymaniu wykazu sąd zarządza ogłoszenie o założeniu wykazu, z którym może zapoznać się wierzyciel. Wierzyciel ma również możliwość zakwestionowania złożonego wykazu i złożenia wniosku do sądu w celu wydania postanowienia o sporządzenie inwentarza.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s