MdM koniec za rok- kto jeszcze może skorzystać,?

dom

Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” powstał z myślą o osobach, które pragną dokonać zakupu pierwszego swojego lokum i ma postać dofinansowania do wkładu własnego. Trwa od 1 stycznia 2014 roku, a zakończy się 30 września 2018 roku, więc czasu na podjęcie decyzji pozostało niewiele.

Warunki dotyczące przystąpienia do programu MdM

• Najważniejszym kryterium jest limit wiekowy. Kandydat podpisujący umowę kredytową objętą programem MdM nie może mieć więcej niż 35 lat. W przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego z małżonków. Warto przy tym zaznaczyć, że ten warunek nie dotyczy rodzin lub osób mających co najmniej troje dzieci.

• Osoby ubiegające się o dofinansowanie nie mogą posiadać innego mieszkania, także jako współwłaściciel i co ważne, nie tylko obecnie, ale również w przeszłości. Ponownie nie odnosi się to do osób lub rodzin z minimum trojgiem dzieci.

Kredyt hipoteczny musi zostać zaciągnięty, w walucie polskiej, na co najmniej 15 lat, a jego wartość powinna wynosić minimum 50% ceny mieszkania. Warto pamiętać, że w razie braku zdolności kredytowej osoby wnioskującej o dopłaty z programu „Mieszkanie dla Młodych”, to istnieje możliwość podpisania umowy kredytowej przez kogoś z najbliższej rodziny, a więc rodziców, ojczyma, teściów, męża, żonę lub macochę.

• Cena mieszkania nie może być wyższa niż limit określony dla danej lokalizacji, a te wskaźniki są różne. Przykładowo, limit cenowy w pierwszym kwartale 2017 roku dla Warszawy wynosi 6 433,43 zł w przypadku rynku pierwotnego i 5 263,71 zł przy mieszkaniach z rynku wtórnego, a to oznacza kwotę dopłaty do 1 m² w wysokości 5 848,57 zł. Z kolei mieszkańcy gmin sąsiadujących ze stolicą mogą liczyć na dużo niższe limity.
W każdym razie, na pewno trzeba dokładnie sprawdzić, na ile dokładnie można liczyć w konkretnym mieście. Te wskaźniki mogą też być korygowane co kwartał i np. w pierwszym kwartale 2017 roku zmieniły się limity dotyczące województwa pomorskiego.

Pomoc w ramach programu MdM polega na dofinansowaniu wkładu własnego przy zakupie mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Ponadto, w stosunku do rodzin z co najmniej trojgiem dzieci własnych lub przysposobionych istnieje możliwość dodatkowej pomocy na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu. Jeżeli dofinansowanie dotyczy budowy domu jednorodzinnego, to można skorzystać ze zwrotu wysokości podatku VAT na materiały budowlane.

Na jakie dofinansowanie można liczyć w programie „Mieszkanie dla Młodych”?

Dopłaty mają różną wysokość, uzależnioną od konkretnych warunków.
• 10% dopłaty dla osób samotnych i bezdzietnych małżeństw,
• 15% dopłaty dla osób i małżeństw, które wychowują co najmniej jedno dziecko,
• 20% dopłaty dla osób i małżeństw z dwojgiem dzieci,
• 30% dopłaty da osób i małżeństw wychowujących co najmniej troje dzieci,

Warto pamiętać, że kluczowe znaczenie mają powierzchnie użytkowe. Mieszkanie może mieć maksimum 75 m², a dom jednorodzinny 100 m², a w przypadku rodzin z przynajmniej trojgiem dzieci powierzchnia mieszkania może mieć do 85 m², a domu do 110 m². Ponadto, jeżeli w ciągu pięciu lat od daty zakupu mieszkania urodzi się trzecie albo kolejne dziecko lub też zostanie ono przysposobione przez rodzinę, to na przestrzeni 6 miesięcy od dnia urodzenia czy też przysposobienia, można złożyć wniosek o dodatkowe dofinansowanie w wysokości 5% na spłatę kredytu.

Pod koniec stycznia 2017 roku pula na bieżący rok została już prawie wyczerpana, jednak będzie można korzystać ze środków przeznaczonych na następny, czyli ostatni rok programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s