Transport publiczny lepszy niż samochód – wady i zalety

ludzie

Tyle osób na świecie ile zdań i opinii na temat tego, czym łatwiej, jak wygodniej i co jest tańsze w aspekcie codziennego przemieszczania się. Najlepszy dla nas sposób musimy dobrać do swojego stylu życia i trybu pracy. Poniżej przedstawiliśmy kilka cech charakterystycznych dla przemieszczania się autem i komunikacją miejską – zapraszamy do lektury.

Samochód

1. Wady
Jazda samochodem po zakorkowanym mieście wymaga wcześniejszego wyjścia z domu, sporej odporności na stres, opanowanie i umiejętności. Prowadzenie samochodu w mieście to spore ryzyko stłuczki czy wypadku.
Przy wysokich cenach benzyny ciągłe hamowanie, jazda na wysokich obrotach silnika czy nierównomierna prędkość nie sprzyjają oszczędzaniu. Bardzo problematyczne jest też parkowanie. W strefach darmowych miejsc zazwyczaj brak, a pozostawienie samochodu na miejskim parkingu lub w płatnej strefie wiążą się z nie najmniejszymi kosztami.

2. Zalety
Samochód jest niezastąpionym środkiem transportu w przypadku, gdy pracujemy w innej miejscowości lub musimy dojechać z osiedla na obrzeżach miasta do centrum. Własne auto zapewnia nam większą swobodę – nie musimy dostosowywać się do rozkładów jazdy. Co więcej, z pewnością szybko znajdziemy osoby zainteresowane wspólnymi dojazdami do pracy, co w sposób naturalny pomoże rozłożyć koszty transportu na większą liczbę osób.
Samochód zwiększa także nasze możliwości wypoczynku w weekendy oraz jest niezastąpiony przy robieniu większych zakupów. Jest również na wagę złota dla rodzin z dziećmi i całym tzw. Dobrodziejstwem inwentarza: wózki, foteliki, zabawki, dodatkowe torby.

Komunikacja miejska

1. Wady
Transport publiczny to konieczność dostosowania się do konkretnych godzin odjazdów, trzeba także brać margines bezpieczeństwa na ewentualne opóźnienia. Zdarza się także, że rozkład przystanków będzie wymagał od nas pokonania dodatkowego dystansu piechotą. Osoby nie lubiące tłoku powinny uzbroić się w cierpliwość i pogodzić z faktem, iż w godzinach szczytu na często uczęszczanych trasach autobus/tramwaj/metro nie będą ciche i przestronne. Nie zawsze też będziemy w stanie znaleźć wolne miejsce do siedzenia i musimy liczyć się z faktem, że po wielu godzinach w pracy będziemy musieli odstać swoje w tłoku.

2. Zalety
Dla wielu korzystających z transportu publicznego wielkim plusem jest możliwość lektury, słuchania ebooka, zrobienia szybkiej powtórki materiałów do egzaminów, czy przeczytania wiadomości. W komunikacji miejskiej nie dotyczy nas także stres związany z prowadzeniem pojazdu na zatłoczonych ulicach.
Przedsiębiorstwa przygotowują także różne zniżki oraz oferty na bilety wieloprzejazdowe, co jest bardzo korzystne finansowo. Zakup biletu miesięcznego jest zdecydowanie mniejszym wydatkiem niż miesięczna opłata za benzynę, a wyjście na przystanek daje możliwość zaczerpnięcia niewielkiej (ale zawsze!) dawki tlenu i ruchu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s