Ekspres do kawy w kapsułkach – czy się opłaca – ile potem to kosztuje?

kawa

Kawa, przez niektórych nazywana boskim nektarem, to napój z odpowiednio przygotowanych ziaren kawowca, pochodzi z Etiopii, a do Europy zawitała około XVI wieku. O ile o zaparzarkach, kawiarkach, ekspresach ciśnieniowych i przelewowych wiemy już sporo, to ekspres do kawy w kapsułkach wciąż intryguje. Czy jest to zakup, którego chcesz dokonać? Zapraszamy do lektury!

Oferta na rynku

Kapsułkowy ekspres do kawy to modnie wyglądające niewielkie i tanie urządzenie. Najtańsze można kupić już od 200 zł, najdroższe mogą kosztować nawet w okolicach tysiąca złotych. Droższe modele mają dodatkowy pojemnik na mleko oraz dają możliwość wyboru intensywności kawy. W tańszych modelach używane są kapsułki: kawa z mlekiem w proszku.

Przygotowanie kawy

Przygotowanie kawy jest bardzo proste: napełniamy pojemnik z wodą (standardowo od pół do 1 litra pojemności), wybieramy kapsułkę, włączamy urządzenie i gotowe. Sporządzanie kawy jest maksymalnie uproszczone. Urządzenia te są zgrabnie zaprojektowane tak, aby nie zagracić nawet najmniejszej kuchni, a prosta budowa gwarantuje szybkie i proste czyszczenie – elementy urządzenia wystarczy przetrzeć szmatką.

Kawosz na zakupach

I choć ekspresy kapsułkowe są wygodniejsze w użyciu, to są droższe w eksploatacji.
Kilogram dobrej jakości kawy mielonej do ekspresu kosztuje około 60 zł i wystarcza na ok. 110 filiżanek kawy (miesięczne spożycie przy założeniu dwóch kaw dziennie), co oznacza, że jedna porcja kosztuje 55 groszy.
Z kolei jedno opakowanie kapsułek kosztuje średnio 40 zł (ceny wahają się między 30 zł a 60 zł) i zawiera 32 porcji kawy, co oznacza, że koszt jednej filiżanki wynosi 1,25 zł, a koszt miesięcznego spożycia po dwie kawy dziennie wyniesie minimum 80zł. Należy także pamiętać, że konkretny ekspres do kawy, to konkretny rodzaj kapsułek – kapsułki innego producenta nie będą pasować.

Z drugiej zaś strony możemy wybierać i kupować kapsułki z bogatego wachlarza rodzajów kaw i napojów: latte, cappuccino, gorąca czekolada a nawet herbata! Kupując więc takie urządzenie musimy wiedzieć, kawa jakiego producenta jest naszą ulubioną i spożycie tej jednej zadeklarować.

Pomysłowy kawosz

Zapas kapsułek kupiony w internecie (nawet wraz z kosztami przesyłki) będzie tańszy, niż ten zakupiony w sklepie. Zaradni amatorzy kawy opracowali także prostą metodę na powtórne wykorzystywanie już zużytych kapsułek. Trzeba ją umyć, napełnić ulubioną zmieloną kawą, dokładnie zamknąć używając np.: folii do pieczenia i otrzymujemy gotową kapsułkę. Dzięki temu właściciel ekspresu kapsułkowego może oszczędzić pieniądze i zróżnicować swoje kawowe menu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s