Jakie prezenty pod choinką są modne w 2016?

prezenty

Ranking przeprowadzony przez firmę Deloitte jest jednym z najbardziej wiarygodnych na rynku. W tegorocznej, dziewiętnastej już edycji badania „Zakupy Świąteczne 2016” przeanalizowano dane z 9 krajów z Europy: Belgii, Danii, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Portugalii, Rosji i Włoch. Badanie online przeprowadzono wśród ponad 6580 respondentów w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat w okresie od 12 do 24 października. Badano m.in. zadowolenie z sytuacji gospodarczej, rodzaj planowanych prezentów oraz wysokość budżetu przeznaczanego na podarki i jedzenie.

Zakupy Świąteczne 2016

Polacy, tak jak i rok temu, nie są zadowoleni z obecnej sytuacji gospodarczej w kraju. Co więcej większość ocenia przyszłą sytuację gospodarczą jeszcze bardziej krytycznie niż obecną. Negatywne poglądy Polaków odnośnie przyszłości i nowego roku są jeszcze bardziej skrajne niż rok temu (32% w 2015 do 47% w 2016).

Prezenty – statystyki

Mimo ponurych danych statystycznych Polska jest jedynym spośród badanych krajów, gdzie wydatki na prezenty będą w tym roku wyższe niż rok temu – wydamy o prawie 5% więcej. Na prezenty przeznaczymy ok. 44%. świątecznego budżetu, a na jedzenie 46%.
W tym roku aż 1/4 badanych zadeklarowała, że prezenty kupi już w listopadzie, prawie 40% na zakupy planowało wybrać się w pierwszej połowie grudnia. 33% respondentów (więcej niż przed rokiem) czeka z zakupem upominków do ostatnich dni przed świętami.

Prezenty – podium 2016 roku

Według firmy Deloitte w prezentowej ścisłej czołówce znalazły się:
1.  dla dorosłych: kosmetyki, perfumy, słodycze i książki.
2. dla młodzieży: słodycze, książki, gry na konsolę lub komputer.
3. dla dzieci: klocki i inne zabawki konstrukcyjne, książki oraz zabawki pomagające rozwijać kreatywność.

Dwiema nowościami w zestawieniu najpopularniejszych upominków w Polsce są:

  • odzież sportowa – wynika to z rosnącej mody na uprawianie sportów, aktywne formy wypoczynku i spędzania wolnego czasu,
  • pieniądze – otrzymanie kwoty do własnej dyspozycji cieszy się coraz większą popularnością i szacunkiem, nie jest postrzegane jako prezent bezwysiłkowy i bezduszny.

W czołówce znalazły się także cieszące się coraz większą popularnością kupony do wykorzystania w czasie wolnym: escape room, paintball, gokarty, koncerty, spektakle, kursy rękodzieła lub językowe, wycieczki oraz zabiegi kosmetyczne. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także spersonalizowane zestawy ręczników lub poszewek z haftem, gadżety i modne akcesoria do kuchni i wystroju wnętrz oraz organiczne smakołyki i suplementy diety.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s