Mycie naczyń w zmywarce czy ręcznie – co się bardziej opłaca?

zmywarka

„Kup zmywarkę – jest taniej!” – przekonują slogany reklamowe w sklepach ze sprzętem AGD, zachęcając do nabycia maszyny zmywającej naczynia. Jak taki zakup wygląda z perspektywy oszczędności? Czy faktycznie używanie zmywarki będzie kosztowało mniej niż zmywanie ręczne? Sprawdź prostą analizę wydatków i przekonaj się sam.


Ile kosztuje praca zmywarki?

Do wykonania prostego eksperymentu weźmiemy zmywarkę kosztującą ok. 1100 zł. Następnie trzeba pamiętać o detergentach, których maszyna przecież będzie potrzebowała do dokładnego wyczyszczenia naczyń. Opakowanie 40 tabletek to koszt w wysokości 20 zł. Do tego dolicz butelkę nabłyszczacza – czyli dochodzi nam wydatek ok. 8 zł na mniej więcej 3 miesiące.

Praca zmywarki wiąże się także naturalnie z zużyciem wody i prądu. Jeśli założymy koszty 15 groszy za 10 litrów wody (standardowa ilość potrzebna do wykonania jednego mycia) i 60 groszy za 1 kWh prądu, całkowity wydatek na jednorazowe włączenie sprzętu wyniesie 1,17 zł. W skali miesiąca daje nam to 35 zł.

Koszt ręcznego mycia naczyń

Aby wyczyścić naczynia, które zapełniły cały zlew, potrzebujemy zazwyczaj około 40 litrów wody. Nie można zapomnieć o dodaniu kosztów jej podgrzania oraz kupna odpowiedniego detergentu.

Przy zakupie płynu do mycia naczyń za 8 zł za litrową butelkę, osiągniemy koszt ok. 80 groszy na jednorazowe zmywanie (do którego zużyjemy mniej więcej 100 mililitrów detergentu). Cena podgrzania wody zależy od indywidualnych stawek w gospodarstwach domowych. Jeśli jednak założymy stawkę 30 groszy na mycie jednego zestawu naczyń, otrzymamy ostateczny koszt w wysokości 1,58 zł.

Jak widać na powyższym przykładzie, wydatek związany z pracą zmywarki jest niższy od tego, który osiągniemy poprzez mycie ręczne. Z drugiej strony nie można zapomnieć o koszcie samego sprzętu, który dzięki oszczędnościom zwróci się dopiero po kilku latach.

Najlepiej jest więc samemu przeprowadzić taki sam test, biorąc pod uwagę stawki za media we własnym domu oraz ewentualny koszt modelu zmywarki, który moglibyśmy kupić. Osiągnięte wyniki jasno udowodnią, która strategia będzie dla nas lepsza.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s