Skutki niepłacenia alimentów

stopy

Nie płacisz alimentów? W najbardziej niekorzystnym scenariuszu czeka cię nawet kara pozbawienia wolności. Proces windykowania należnych dziecku pieniędzy jest ściśle określony przepisami prawnymi, a ich złamanie skutkuje kilkoma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Sprawdź, jak wygląda proces odzyskiwania alimentów od rodzica.

Krok 1: egzekucja komornicza

Pierwszym etapem ściągania należnych alimentów jest wystawienie tytułu wykonawczego dla nierzetelnego płatnika. Następnie rodzic może spodziewać się kontaktu ze strony komornika, który ma prawo zająć jego wynagrodzenie. Mowa o nawet 60% lub 100% wypłaty – dotyczy to także otrzymywanej renty lub emerytury.

Krok 2: zabranie prawa jazdy

Kolejnym krokiem w procesie odzyskiwania należnej dziecku sumy jest tzw. wywiad alimentacyjny z rodzicem; ma on na celu ustalenie przyczyn braku płatności. Jeśli dłużnik nie posiada źródeł finansowych, dostanie propozycję zarejestrowania się w urzędzie pracy lub przyjęcia oferty wykonywania zajęć społecznych. Gdy i to nie pomoże, rodzic staje się oficjalnie osobą uchylającą się od zobowiązań alimentacyjnych. Jedną z konsekwencji będzie odebranie prawa jazdy.

Krok 3: egzekucja skarbowa

Nawet po zakończeniu okresu, w którym dziecko jest uprawnione do otrzymywania alimentów, nierzetelny rodzic ma obowiązek spłacenia wszystkich kosztów. Gdy poprzednie strategie windykacji nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, całą sprawą zacznie się zajmować urząd skarbowy.

Krok 4: wpis na listę dłużników

Rodzic, który nie spełnia swoich zobowiązań alimentacyjnych, będzie wpisany na czarną listę dłużników w każdym z czterech biur informacji gospodarczej. Taki wpis znacząco utrudni uzyskanie kredytu lub pożyczki, a nawet dokonywanie zakupów na raty.

Krok 5: pozbawienie wolności

Ostatecznym krokiem odzyskiwania płatności będzie zgłoszenie przestępstwa o niealimentacji. Przewidziana w Kodeksie Karnym konsekwencja takiego czynu to kara grzywny lub ograniczenia czy pozbawienia wolności do 2 lat. Taki proces ma miejsce wtedy, gdy zadłużona osoba jest w stanie płacić alimenty, ale z nieuzasadnionych przyczyn uchyla się od tego obowiązku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s