Jak zamknąć konto w banku?

kłódka

Od lat prowadziłeś konto osobiste w banku, ale po pewnym czasie stwierdziłeś, że chciałbyś z niego zrezygnować. Być może bank podniósł czy wprowadził opłaty za korzystanie z rachunku lub po prostu zdałeś sobie sprawę, że konto jest już całkowicie zbędne. Niezależnie od powodu – warto znać procedurę zamknięcia rachunku.

Kiedy dane konto nie jest już potrzebne…

Jest wiele powodów, dla których powinniśmy założyć konto w banku. Usystematyzowany sposób na zarządzanie finansami, atrakcyjne warunki, czasami nawet dodatkowe nagrody zdecydowanie sprzyjają budowaniu zainteresowania wokół produktów bankowych. Jeśli jednak w pewnym momencie korzyści te przestaną spełniać swoją funkcję – masz najlepszy dowód na to, że czas zrezygnować z rachunku.

Zamknąć konto warto jeszcze wtedy, gdy nie korzystasz z niego zbyt często, ale nadal ponosisz koszty związane z jego prowadzeniem. W takiej sytuacji jedynie tracisz pieniądze i czas na produkt, który nie przynosi ci żadnej wartości. Jeśli posiadasz kilka rachunków w wielu bankach, zrób dokładne porządki i zdecyduj, które z nich należy bezzwłocznie usunąć.

Zwróć uwagę na regulamin banku

Gdy już wypisałeś listę wszystkich kont do zamknięcia, czas zająć się procedurą rezygnacji. Z reguły każdy z banków ma swoje własne zasady dotyczące takiego procesu. Zazwyczaj jednak trzeba wziąć pod uwagę miesięczny okres wypowiedzenia. Należy wtedy napisać stosowne pismo, powiadamiające instytucję finansową o naszej decyzji.

Zanim wyślesz taki wniosek, dokładnie przeczytaj wszystkie informacje na temat zamykania rachunku. Czy zrezygnować z produktu możesz tylko listownie lub osobiście? A może jesteś w stanie zrobić to telefonicznie lub przez internet? Po drugie, sprawdź, czy zamykanie konta nie wiąże się z dodatkowymi opłatami lub prowizjami. Czasami rachunki tzw. promocyjne nakładają na użytkownika przymus związania się z bankiem przez rok lub więcej.

Pamiętaj również, by przed likwidacją konta pobrać wyciąg transakcji oraz upewnić się, że zamykany rachunek nie jest połączony czy zależny od żadnego innego produktu, z którego obecnie korzystasz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s