Wydatki w szkole publicznej – dobrowolne czy obowiązkowe?”

tablica

Z zasady szkoła publiczna jest darmowa – czy naprawdę więc musimy się liczyć z jakimikolwiek opłatami? Jak pokazują doświadczenia wielu rodziców, nauka w publicznej placówce potrafi generować pewne koszty. Warto wiedzieć, że nie wszystkie są obowiązkowe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Ubezpieczenie wymagane?

Zaraz na początku roku szkolnego moja córka powiedziała, że wszyscy rodzice muszą wykupić obowiązkowe ubezpieczenie. Nauczycielka potwierdziła, więc zapłaciłem składkę – to podobno coś zupełnie normalnego w tej szkole – opowiada pan Wojciech z Poznania. Jego doświadczenie z „typowymi” opłatami nie należy do rzadkości. Często zdarza się, że dyrektorzy szkół nakładają na rodziców przymus poniesienia kosztów ubezpieczenia. Jak jednak przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej, każda z takich składek musi być dobrowolna.

Jeśli więc twoje dziecko poinformuje cię o „obowiązkowych” wydatkach, pamiętaj, że usługi takie jak np. ubezpieczenie NNW dla dziecka możesz wykupić gdziekolwiek chcesz. Dla rodzin, których zwyczajnie nie stać na skorzystanie z ubezpieczenia, istnieje inna możliwość. Zdarza się, że pozostali rodzice pokrywają taki koszt z tzw. „budżetu rodzicielskiego”.

Gdy nauczyciele proszą o przynoszenie środków czystości…

W szkole, do której uczęszcza mój syn, panuje zwyczaj regularnego przynoszenia środków czystości. Papier toaletowy, mydło, ręczniki papierowe… Już się do tego przyzwyczaiłam – mówi pani Anna, matka dwóch uczniów szkoły podstawowej. To prawda, w wielu województwach zaopatrywanie placówki w przybory higieniczne należy do porządku dziennego. Gdy nie zgadzasz się z taką polityką szkoły, zawsze możesz powiedzieć „nie”, bo to w gestii dyrektora – nie twojej – leży, by miejsce było dobrze wyposażone.

Choć pieniądze, jakie dostajemy z budżetu miasta, są niewielkie i ciężko się z nich utrzymać, w gestii dyrektora placówki leży mądre nimi dysponowanie – tłumaczy dyrektor jednej ze szkół podstawowych z Trójmiasta. Rodzice mogą jedynie dobrowolnie wesprzeć szkołę – dodaje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s