Płatność kartą, czy gotówką? Sprawdź, co się bardziej opłaca

terminal

W obecnych czasach prawie każdy z nas posiada kartę debetową. Dołączana do konta bankowego, wydaje się naturalnym elementem naszego życia finansowego. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się, która z form płatności przyniesie nam więcej oszczędności? Może czas zacząć płacić wyłącznie gotówką? Poznaj wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Karta płatnicza jest wygodna

Płatności kartą są skonstruowane tak, by wymagały jak najmniej naszego wysiłku i… myślenia. Po prostu wyciągamy plastikowy przedmiot z portfela, przesuwamy w czytniku i dokonujemy zakupu. Nie musisz także za każdym razem, gdy akurat skończy ci się gotówka, szukać najbliższego bankomatu. Jest to szczególnie pomocne przy awaryjnych, szybkich zakupach lub gdy zwyczajnie nie chcesz nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy.

Przyjemne korzyści dla właścicieli kart kredytowych

Jeśli posiadasz kartę kredytową, możesz liczyć na ciekawe oferty i udogodnienia dla stałych klientów. Zyski można wyliczać długo; od zwrotów pieniędzy za zakupy (tzw. cashback), przez dodatkowe „punkty” przy kupowaniu biletów lotniczych, aż po spore obniżki w wielu sklepach. Pamiętaj jednak, by nie wykorzystywać benefitów karty kredytowej na siłę, ale wyłącznie w przypadkach udowodnionego zysku (np. przy wspomnianej opcji cashback).

Wydawanie gotówki zmusza do myślenia o swoim budżecie

W przeciwieństwie do płatności kartą wyciąganie materialnych pieniędzy z portfela jest znacznie bardziej niewygodne. I nie chodzi tu o konieczność spacerów do bankomatów za każdym razem, gdy chcesz otrzymać gotówkę. Wydawanie gotówki przychodzi z większym trudem niż posługiwanie się wirtualnym pieniądzem podczas płatności kartą. Zawsze dwa razy zastanowisz się, zanim wyciągniesz z kieszeni gruby plik banknotów, prawda? Utrata środków jest wtedy znacznie bardziej dotkliwa i automatycznie zmusza nas do myślenia o oszczędzaniu.
W kwestii formy płatności wniosek jest więc prosty – tak wybieraj daną metodę, aby korzystać z benefitów, które ci przynosi. Na przykład – kupuj bilety lotnicze kartą kredytową, ale już na zakupy spożywcze zabieraj wyliczoną gotówkę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s