Ile oszczędności przynosi samochód na gaz?

stacja paliwKoszt paliwa to dla kierowców jeden z najważniejszych wyznaczników decydujących o kupnie samochodu. Nawet jeśli samo auto nie wyniesie nas dużo, już użytkowanie pojazdu wiąże się z niemałymi wydatkami. Dlatego tak ważne jest, by zoptymalizować koszt związany z zasilaniem pojazdu. Jakiś czas temu ogromną popularnością zaczęły się cieszyć instalacje gazowe w samochodach. Czy faktycznie gaz przyniesie nam wymierne korzyści finansowe? Przeczytaj kilka porad na ten temat.

Przygotuj się na drogą instalację gazu

Zmiana paliwa z benzyny na gaz może być rzeczywiście oszczędnym rozwiązaniem, ale zanim zaczniemy liczyć zysk, musimy wziąć pod uwagę koszt czekającej samochód instalacji. Wielu mechaników proponuje bardziej lub mniej atrakcyjne ceny takiej operacji; najczęściej spotykana kwota to około 3 tys. zł. Najczęściej wybierane są instalacje 4. generacji, ponieważ gwarantują wysoką jakość użytkowania.

Możemy także wybrać zamontowanie wtrysku gazu w fazie ciekłej, czyli tzw. układ Vialle LiquidSi. Jest to rozwiązanie idealne dla kierowców pokonujących rocznie dziesiątki tysięcy kilometrów.

Koszty benzyny i gazu

Od 2012 r. ceny paliw systematycznie spadały – 4 lata temu benzyna bezołowiowa kosztowała 5,45 zł za litr, a litr gazu wynosił 2,85 zł. Pod koniec roku 2014 r. nastąpiło prawdziwe załamanie cen: 4,44 zł za Pb95 i 2,29 zł za LPG (gaz).

Różnica w cenie nie jest więc już tak wielka, jak to miało miejsce jakiś czas temu. Czy w związku z tym instalacje gazowe nie mają już większego sensu? Eksperci twierdzą, że niekoniecznie. Jazda na gazie powinna opłacać się zawsze i wszędzie. Głównym powodem jest fakt, że spalanie LPG wynosi co najmniej 120% zapotrzebowania auta na benzynę.

Wystarczy więc porównać ceny eksploatacji samochodu napędzanego benzyną oraz takiego zasilanego gazem. Wydatki związane z przejechaniem 100 km będą różniły się o około 20 zł. Koszt drogiej instalacji powinien się więc nam zwrócić już po 30 000 km, co pokazuje, że przełączenie na LPG jest dość oszczędnym rozwiązaniem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s