Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej?

zarowka

Regularne opłaty za prąd to koszt, z którym musimy liczyć się codziennie. Czasami z góry przyjmujemy, że nie mamy żadnego wpływu na wysokość rachunku i każdego miesiąca płacimy wskazaną sumę. Co jednak powiesz na dokładną analizę swojej faktury? Sprawdź najważniejsze informacje o tym, dlaczego za energię elektryczną płacisz tak dużo i co zrobić, by na niej zaoszczędzić.

Co składa się na rachunek za prąd?

Na samym początku warto określić, co dokładnie znajduje się opłatach za energię. Koszty liczone są według określonej taryfy. Najpopularniejsza z nich to taryfa G11 dla gospodarstw domowych, w którą wliczony jest już podatek VAT.
Przyjrzyjmy się teraz rachunkowi za prąd. Na ostateczną cenę, którą musisz ponosić (najczęściej w okresie rozliczeniowym co 2 miesiące), składają się:

  • koszt zakupu energii elektrycznej – 17 gr za 1kWh
  • akcyza i podatek VAT – 14 gr
  • koszty i marża dystrybutora – 14 gr
  • podatki i opłaty lokalne – 1 gr
  • koszty przesyłowe – 10 gr

Wszystko daje nam łączną kwotę w wysokości około 56 gr za 1 kWh prądu. W porównaniu do cen sprzed 10 lat płacimy nawet do 20 gr więcej. Co się zmieniło? Wszystko zależy od kosztów nakładanych przez operatora i sprzedawcę energii.

Sposoby na oszczędzanie

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie masz możliwości zmiany operatora dostaw prądu, natomiast zastąpienie sprzedawcy jest już jak najbardziej możliwe. Sprawdź tabelkę kosztów Sprzedawcy Energii i Operatora Systemu Dystrybucyjnego i sam zdecyduj, która opcja jest dla ciebie najkorzystniejsza.

Kolejny sposób na oszczędzanie to krótki eksperyment na temat ilości zużycia energii we własnym mieszkaniu. Sprawdź, ile czasu spędzasz na pracy z laptopem, jak długo włączony jest telewizor i ile kosztuje całodobowe podłączenie lodówki do prądu. Następnie oOtrzymaną ilość godzin następnie pomnóż przez stawkę z tabelki kosztów i gotowe – już wiesz, który ze sprzętów kosztuje cię najwięcej. Może będzie to najlepszy powód do wymiany urządzeń domowych na bardziej energooszczędne?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s