Pieczenie chleba w domu – czy to się opłaca?

chleb

Zapach świeżo pieczonego chleba, rozchodzącego się po ulicy, trudno jest zignorować. Nic dziwnego więc, że upieczone bochenki zawsze przyciągają do piekarni sporą ilość (głodnych) klientów. Wyobraź sobie jednak, że ten apetyczny aromat jesteś w stanie sobie zapewnić w domu. Niemożliwe? Przeczytaj, ile będzie cię kosztowało upieczenie własnego chleba.

Koszt przyrządzenia domowego chleba

Jeśli decydujesz się na przyrządzanie pieczywa według tradycyjnego sposobu, bez pomocy tzw. maszynki do robienia chleba, oprócz kosztów dolicz jeszcze czas potrzebny na zrobienie zakwasu czy przygotowanie ciasta. Zdecydowanie warto jednak poczekać te 4-5 dni, bo satysfakcja z jedzenia „swojego” chleba jest bezcenna…

Ile więc będzie nas kosztowało upieczenie jednego kilogramowego bochenka? Potrzebne składniki to:

  •  mąka żytnia – do przepisu będzie ci potrzebne 350 g. Jeśli kupimy typową mąkę w cenie 2 zł za kilogram, wymagana wydatek to 70 groszy
  • mąka pszenna – potrzebna ilość to około 400 g, czyli 80 groszy (1 kg mąki pszennej kosztuje około 2 zł)
  • woda i sól – ilość dość minimalna, podobnie jak ich koszt; zaledwie parę groszy…
  • dodatki, takie jak ziarna słonecznika czy dyni – około 2-3 zł za 100 g

W naszych rachunkach nie można pominąć kosztów pracy piekarnika. Zużycie prądu w wysokości 1,5 kw/h, potrzebnego do wypieczenia kilogramowego bochenka chleba, wyniesie nas około 80 groszy.

Łącznie koszt wypieku domowego chleba nie powinien wynosić więcej niż 4 zł (a często jest nawet znacznie niższy!). W porównaniu do około 5-złotowych bochenków kupowanych w supermarkecie czy piekarni wynik jest dość jednoznaczny. Pieczenie własnego chleba w domu jest zdecydowanie bardziej opłacalne.

Nie można też zapomnieć o cudownym zapachu pieczywa, rozchodzącego się po domu w trakcie pieczenia… Ponadto, domowy wypiek jest znacznie zdrowszy, niż ten nabywany w sklepie, gdzie dodaje się mnóstwo ulepszaczy i spulchniaczy. Jak widzisz, domowe pieczenie jest zdecydowanie tańsze, zdrowsze i na pewno smaczniejsze, niż popularne zakupy. Powodzenia!

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s