Kocioł na biopaliwo, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

człowiekMalejące w ostatnich latach zasoby tradycyjnych paliw pochodzących z kopalni, takich jak na przykład węgiel, sprawiły, że zaczęliśmy szukać alternatywnych sposobów na ogrzewanie pomieszczeń. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się kotły na biopaliwo. Czy faktycznie jest to świetna metoda grzewcza? Ile jesteśmy w stanie na niej zaoszczędzić? Przeczytaj najciekawsze informacje na ten temat.

Co to jest kocioł na biopaliwo?

Używane w gospodarstwach domowych kotły na biopaliwo wykorzystują najczęściej biopaliwo stałe. Aby zrozumieć, jak działają tego typu kotły, musimy wyjaśnić pojęcie biomasy. Składnik ten to podstawa do produkcji biopaliw, a zatem niezwykle ważny element działania interesujących nas kotłów. Do biomasy zaliczamy wszystkie tworzywa, które można spalać w postaci nieprzetworzonej, a zatem:

  •         trociny,
  •         drewno kawałkowe,
  •         wióra,
  •         zrębki,
  •         kora,
  •         pestki i ziarna zbóż (szczególnie owsa),
  •         rośliny energetyczne w kawałkach.

Jeśli interesują nas kotły o małej i średniej mocy, biopaliwo stałe możemy wytwarzać także z biodegradowalnych frakcji odpadów komunalnych.

Typy kotłów na biopaliwo

Mamy do dyspozycji dwa rodzaje takich ekologicznych kotłów; oba są dostosowane do użytkowników domowych. Pierwszy typ kotła na biopaliwo to kocioł przystosowany do spalania drewna. Jest on zazwyczaj bardzo duży – jeśli więc zdecydujesz się na ten rodzaj urządzenia, pamiętaj o zapewnieniu dużej komory do gromadzenia i zgazowywania kawałków drewna.

Drugi typ kotła, już znacznie mniejszy i wygodniejszy w użytkowaniu, to kocioł na drobny sortyment paliw (na przykład pelety, nasiona czy pestki).

Dlaczego warto

Inwestycja w kotły na biopaliwo jest zdecydowanie dobrym pomysłem, bo może przynosić korzyści nie tylko dla naszego portfela, ale także dla środowiska. Oprócz tego, kotły na biopaliwo są wygodne w użytkowaniu, bo produkują znacznie mniej pyłu, niż podczas wykorzystywania tradycyjnych metod. Pamiętaj jednak, że na razie tego typu kotły są alternatywą dla kotłów na paliwa stałe (olejowe, kopalne, gazowe).

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s