Darowizna – jak legalnie przekazać pieniądze rodzinie i nie zapłacić podatku?

finanse

Darowizna, czyli dobrowolne przekazanie swoich pieniędzy na rzecz rodziny i bliskich, jest czynnością, na którą decyduje się wiele osób. To naturalne, że majątek powinien znaleźć się w rękach upoważnionych do tego osób. Nie można jednak w takiej sytuacji zapomnieć, że przekazanie darowizny wiąże się z ustawowym podatkiem. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą nam uniknąć tego przykrego obowiązku. Sprawdź, jak legalnie przekazać darowiznę i nie płacić podatku.

Darowizna dla rodziny i grupy podatkowe

Na samym początku trzeba wiedzieć, że z punktu widzenia Urzędu Skarbowego nasze społeczeństwo jest podzielone na 3 grupy podatkowe:

  • Grupa I, czyli najbliższa rodzina – małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki i prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, teściowie, macocha, ojczym.
  • Grupa II – dalsza rodzina, a zatem: zstępni rodzeństwa, zstępni rodziców, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, zstępni i małżonkowie pasierbów.
  • Grupa III – wszystkie pozostałe osoby, w świetle prawa ludzie sobie obcy.

 

Istnieje także Grupa 0. Osoby znajdujące się w niej są całkowicie pozbawione obowiązku płacenia podatku od darowizny. Grupa 0 to wszyscy znajdujący się w Grupie I, oprócz teściów, zięcia i synowej.

Kiedy nie musimy płacić podatku?

Jeśli sporządzimy umowę darowizny, przekazanie majątku najbliższym osobom nie wiąże się z dodatkowymi kosztami – pod warunkiem, że darowizna nie przekracza wartości 9637 zł. Gdy otrzymane pieniądze przewyższają tę kwotę, konieczne jest zgłoszenie informacji do Urzędu Skarbowego. Ta zasada dotyczy tylko osób należących do Grupy I. Kwota zwolniona z podatku dla Grupy II to 7276 zł oraz 4902 zł dla członków Grupy III.

Co w przypadku, gdy otrzymane pieniądze przekroczyły wyżej wymienione sumy? Nadal masz szansę uniknąć podatku od darowizny – pod warunkiem, że zgłosimy fakt obdarowania do Urzędu Skarbowego. Od momentu otrzymania majątku mamy na to aż 6 miesięcy. Obowiązek poinformowania US spoczywa na osobie, która została obdarowana darowizną. Podczas wizyty w urzędzie należy podać pełną kwotę darowizny oraz przekazać wszystkie dokumenty potwierdzające transakcję.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s